گزارشی از عملکرد مازنی ها در ریو

مازندلیگ/ قربانعلی مسافر: ورزشکاران ایران در المپیک 2016 برزیل با کسب مجموع هشت مدال شامل سه طلا، یک نقره و چهار برنز شب گذشته به کار خود پایان دادند که در این بین ورزشکاران مازندرانی سه نشان را از آن خود کردند.
از ذبح آرزوها به دست داوران تا وداع تلخ پلنگ جویبار با المپیک

به گزارش مازندلیگ، کاروان اعزامی ورزشکاران ایران اسلامی به رقابت‌های المپیک 2016 برزیل که با عنوان کاروان امام رضا (ع) در ریو حاضر شد، پس از تلاش نافرجام و وداع تلخ رضا یزدانی در کشتی آزاد به کار خود پایان داد.


کاروان امام رضا (ع) امسال با 63 ورزشکار بزرگ‌ترین کاروان اعزامی جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب به رقابت‌های المپیک را شکل داد که 13 ورزشکار از خطه قهرمان‌پرور مازندران بودند.


مازندران شاخص‌ترین استان کشور در اعزام ورزشکاران به المپیک بوده که ورزشکاران آن در 6 رشته ورزشی از هفت شهرستان مقابل رقبای خود صف‌آرایی کردند.


نوشاد عالمیان متولد 30 آبان 1370 به همراه برادرش نیما عالمیان متولد 3 دی 1371 تنها برادران المپیکی تاریخ رشته ورزشی تنیس روی میز حاضر در برزیل بودند که نخستین نبرد مازندرانی‌ها مقابل رقبا را رقم زدند و روز یک‌شنبه 16 مرداد ماه تلاش‌های خود را آغاز کردند.


مازندرانی‌ها به کسب سکو توسط این دو برادر توانمند اهل بابل بسیار امیدوار بودند تا اینکه هر دو آنها زودتر از آنچه که تصور می‌شد از دور رقابت‌ها کنار رفتند.


نوشاد عالمیان که سابقه حضور در المپیک گذشته را در کارنامه ورزشی داشت در روز نخست بازی‌های المپیک پس از استراحت در دور مقدماتی، با شکست مقابل حریف اسلوونی با المپیک خداحافظی کرد ولی نیما در دیدار نخست مقابل حریفی از آمریکا پیروز شده و در دومین بازی مقابل حریفی از کشور رومانی پس از پنج گیم نبرد شکست خورد و به کار خود خاتمه داد.


عادل غلامی والیبالیست آملی متولد 20 بهمن سال 1364 به همره مجتبی میرزاجانپور جوان بابلی متولد 15 مهر 1370 دو مازندرانی حاضر در ترکیب ثابت تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی ایران در آوردگاه ریو بودند که نتوانستند به جمع چهار تیم برتر راه یافته و به جای گرفتن در بین هشت تیم برتر دنیا بسنده کردند.


مجتبی عابدینی متولد 21 مرداد سال 1363 اهل سوادکوه بوده که در اسلحه سابر رشته شمشیربازی توانست در دومین رویداد المپیک کارنامه ورزشی خود رده چهارم جهان را از آن خود کند.


این ورزشکار که در المپیک 2012 لندن در دور نخست حذف شد، با درخشش مقابل رقبای اهل اوکراین، کره‌جنوبی و فرانسه برای نخستین بار در تاریخ شمشیربازی کشورمان راهی مرحله نیمه‌نهایی مسابقات اسلحه سابر شد.


عابدینی با شکست حریف آمریکایی برای نخستین بار راهی جنگ برای کسب مدال برنز المپیک 2016 شد ولی در اوج ناباوری با شکست مقابل حریف کشور کره‌جنوبی از به گردن آویختن مدال برنز محروم ماند و جایگاه چهارم را از آن خود کرد.


با آغاز رقابت‌های کشتی فرنگی، المپیک 2016 در ایران اسلامی به اوج هیجان رسید و در نخستین دیدار بشیر باباجان‌زاده ورزشکار بابلی وزن 130 کیلوگرم تیم ملی کشتی فرنگی که متولد 18 مرداد سال 1368 است، در دور نخست با قرعه استراحت روبرو شد و پس از آن حریف چینی را از پیش رو برداشت.


نماینده سنگین‌ وزن کشتی فرنگی کشورمان در مرحله یک‌چهارم نهایی مقابل حریفی از آلمان تن به شکست داد و از دور رقابت‌ها حذف شد.


تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان بهداد سلیمی و محمدرضا براری را به عنوان دو مازندرانی در ترکیب خود جای داد.


محمدرضا براری متولد 11 فروردین سال 1367 از شهرستان ساری ملی‌پوش دسته 105 کیلوگرم تیم ملی وزنه‌برداری امیدهای زیادی برای کسب مدال در رقابت‌های برزیل داشت و با توجه به حذف ناجوانمردانه بهادر مولایی و تصادف سنگین این ورزشکار در محور هراز، سعی داشت تا قلب دوست صمیمی‌اش را شاد کند.


این ورزشکار مازندرانی در حرکات یک ضرب با بلند کردن وزنه 186 کیلوگرم در رده ششم قرار گرفت و در دو ضرب هم از کسب مدال باز ماند.


قاسم رضایی پهلوان آملی متولد 27 مرداد سال 1364 ورزشکاری در وزن 98 کیلوگرم کشتی فرنگی بود که یک روز قبل از زادروزش مقابل حریفان خوش درخشید و در دیدار رده‌بندی موفق به کسب مدال برنز شد تا کاروان جمهوری اسلامی ایران به کسب مدال امیدوار شود.


رضایی در دور نخست با قرعه استراحت روبرو شد و با پیروزی مقابل حریفی از ونزوئلا به مرحله یک‌چهارم نهایی رشید ولی در دور سوم یا شکست مقابل حریف کوبایی از حضور در مرحله نیمه‌نهایی باز ماند و با توجه به پیروزی حریف خود از کوبا راهی دیدار شانس مجدد شد.


روز 26 مرداد برای رشته وزنه‌برداری خوشایند نبود زیرا بهداد سلیمی وزنه‌بردار قائمشهری متولد 17 آذر سال 1368 در دسته مثبت 105 کیلوگرم با بدشانسی روبرو شد.


این ورزشکار دسته فوق‌سنگین سی‌ویکمین دوره بازی‌های المپیک درحالی که وزنه سنگین را مهار و از داوران سه چراغ سفید دریافت کرد با نظر هیأت ژوری در اوج ناباوری از رقابت‌ها کنار رفت.


فرزان عاشورزاده تکواندوکار تنکابنی متولد نجم آذر سال 1375 یکی از کم‌سن‌ترین ورزشکاران المپیکی کشورمان بود که در وزن منهای 58 کیلوگرم امید هموطنان زیادی را برای کسب مدال به سوی خود جلب کرده بود.


این ورزشکار در دور نخست مسابقات طی فاصله دو ثانیه مانده به پایان رقابت مقابل حریف مراکشی در حالی شکست خورد و حذف شد که به فکر کنترل بازی بود.


حسن یزدانی جوان جویباری متولد 7 دی سال 1373 عضو تیم ملی کشتی آزاد جمهوری اسلامی ایران در وزن 74 کیلوگرم پهلوان نام‌آشنایی بود که در نخستین حضور خود در رقابت‌های المپیک به گردن‌آویز طلا دست یافت.


یزدانی پس از قرعه استراحت در دور نخست، حریفانی از کشورهای هائیتی، ترکیه، قزاقستان، ازبکستان، آمریکا و آذربایجان را قدرتمندانه شکست داد و در دیدار فینال در حالی که حریف اهل روسیه این ورزشکار به دلیل شکاف از ناحیه ابرو چندین بار استراحت پزشکی کرد با نتیجه 6 بر 6 کار را پیش برد و با اقتدار مدال طلا را به گردن آویخت.


این پهلوان کشورمان مدال طلای خود را به موزه آستان قدس رضوی و امام هشتم شیعیان اهدا کرد و بعد از 16 سال کشتی آزاد ایران را در المپیک صاحب مدال طلا کرد.


کمیل قاسمی ورزشکار متولد سال 1366 در جویبار نیز در وزن 125 کیلوگرم کشتی آزاد مقابل رقبای خود به میدان رفت و کشتی‌گیرانی از کانادا، مصر، گرجستان و آمریکا را شکست داد.


قاسمی در دیدار فینال با شکست مقابل حریف ترکیه‌ای خود مدال نقره را به گردن آویخت و هشتمین مدال کاروان ورزشی ایران را به ثبت رساند.


رضا یزدانی پلنگ جویبار متولد سوم شهریور سال 1363 آخرین امید کسب مدال ایران اسلامی در میدان المپیک بود.


این کشتی‌گیر آزادکار کشورمان که مدال‌های مختلفی را به گردن آویخته است، از گذشته مصدومیت شدیدی داشت ولی با همه تلاش‌ها به المپیک رسید.


پلنگ جویبار در دور نخست مقابل حریفانی از ترکیه به برتری رسید و در دور یک‌هشتم نهایی مقابل کشتی‌گیر آذربایجان با ناداوری تن به شکست داد.


این ورزشکار در دیدار شانس مجدد حرف لهستانی را از پیش رو برداشت ولی در دور بعدی مقابل حریفش ضربه فنی شد و از رقابت‌های المپیک دست خالی بازگشت.


کاروان ورزشکاران المپیکی جمهوری اسلامی ایران در آوردگاه 2016 برزیل با کسب مجموع هشت مدال شامل سه مدال طلا، یک نقره و چهار برنز شب گذشته به کار خود پایان داده و بر سکوی بیست و پنجم تکیه زدند که در این بین ورزشکاران مازندرانی سه مدال را از آن خود کردند.


در المپیک 2012 لندن کاروان ایران اسلامی با کسب چهار مدال طلا، پنج مدال نقره و سه مدال برنز در مکان 17 جدول المپیک جای گرفت که مازندرانی‌ها دو مدال طلا و یک مدال برنز را از آن خود کردند.


هم‌اکنون ورزشکاران کشورمان در حال بازگشت از کشور برزیل به زادگاه خود هستند که برای همه ورزشکاران در ادامه مسیر مدال‌آوری و قهرمانی آرزوی موفقیت داریم.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0


پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد