گروهی از مهندسین رباتیک لهستانی موفق به ساخت ربات نرمی شده‌اند که می‌تواند تا 10 برابر وزن خود را حمل کند. پژوهشگران ربات‌های بسیاری را با الگوبرداری از حرکات حلزون، سوسمار و چند جانور دیگر ساخته‌اند که می‌توانند حرکات حیوانات را با دقت بالایی تقلید کنند. این ربات‌ها دارای انعطاف بالایی بوده و می‌توانند به راحتی در محیط حرکت کنند.
 
 ربات نرم کاترپیلار
 
تا کنون محصولات تولید شده در رباتیک نرم1 (Soft Robotics)، بسیار بزرگ بوده و اندازه‌ی آن‌ها به ده‌ها سانتیمتر نیز می‌رسد و به همین علت مصرف انرژی بسیار بالایی دارند.
 
به تازگی گروهی از مهندسین رباتیک دانشگاه ورشو لهستان (University of Warsaw)، اعلام کردند در حال تولید یک کرم کاترپیلار (Caterpillar) رباتیک هستند که تنها چند میلی‌متر طول دارد. این ربات می‌تواند در سطوح صاف حرکت کرده و از شیب‌های تند بالا برود. همچنین این ربات می‌تواند از شکاف‌های باریک عبور کرده و تا برابر وزن خود بار حمل کند.
 
پژوهشگران برای ساخت ربات کاترپیلار از ماده‌ی هوشمند جدیدی به نام « بلور الاستمر مایع» (Liquid Crystalline Elastomers) که به نور واکنش نشان داده و تغییر شکل می‌دهند، استفاده کردند. ربات نرم یاد شده با کمک این ماده می‌تواند در جهت نور –در این مورد نور سبز-  به جلو حرکت کند.
 
مهندسین دانشگاه ورشو کاترپیلار را شروعی بر ساخت ربات‌های نرم اعلام کردند و معتقدند در آینده‌ی نزدیک می‌توان ربات‌هایی که توانایی پرواز یا شنا داشته باشند نیز تولید کرد.
________________________________
 
1- رباتیک نرم زیرمجموعه از علم رباتیک است که به جای ساخته شدن با مواد سخت، از مواد نرم و شکل‌پذیری مانند سیلیکون، پلاستیک، پارچه و لاستیک ایجاد می‌شود. این نوع ربات‌ها می‌توانند با محیط تعامل کرده،  با توجه به شرایط اندازه‌ی خود را تغییر داده یا تغییر شکل دهند.
 
صبحانه


مطالب مرتبط


  • برچسب ها:

نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0


پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد