یک فیزیوتراپیست گفت: توانبخشی ریه به همراه فیزیوتراپی تنفسی، به بیماران کرونایی خصوصاً در شرایط تحت حاد و مزمن کمک شایانی کرده است.

احمد موذن زاده فیزیوتراپیست، گفت: رشد گلوبال تعرفه های سال ۹۹ تنها با یک رشد ۱۵ درصدی همراه بوده در حالی که میزان تورم سال گذشته بالای ۴۰ درصد بوده است.

وی افزود: این در حالی است که ما برای استفاده از مواد حفاظتی و بهداشتی در پیشگیری از کرونا، هزینه می دهیم که باعث می شود هزینه های سرباری ویزیت و درمان بیماران بالا برود ضمن اینکه از اواسط اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹، مراکز فیزیوتراپی در سطح کشور یا تعطیل بودند یا با حداقل ظرفیت پذیرش کار کرده اند.

موذن زاده گفت: درحال حاضر هم میزان پذیرش مراکز فیزیوتراپی به کمتر از نصف ظرفیت معمول کاهش پیدا کرده و هم رشد تعرفه های امسال به هیچ وجه پاسخگوی تورم موجود نیست و این مسئله مشکلات زیادی را برای ما ایجاد می کند.

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، ادامه داد: از نظر گردش مالی، پیش بینی می‌کنیم که در مورد مراکز توانبخشی و فیزیوتراپی و سایر مراکز و موسسات درمانی تا پایان سال یک حالت رکود تورمی و انقباضی داشته باشیم به طوری که حداقل ۲۰ درصد فعالیت مراکز یا محدود و کوچک شده و یا متاسفانه ورشکستگی اتفاق می افتد.

وی گفت: از مسؤولان امر درخواست داریم با توجه ویژه به مراکز درمانی و موسسات پزشکی از بروز چنین مشکلاتی برای آنها پیشگیری کنند.

موذن زاده افزود: طبیعی است اگر نتوانیم مراکز خودمان را سرپا نگه داریم و تعدادی از مراکز مجبور به تعطیلی یا کاهش بار فعالیت شوند در دراز مدت بیمارانی آسیب می‌بینند که نمی‌توانند به مراکز مورد نظر خودشان مراجعه کنند.

وی به نقش فیزیوتراپی در بحران کرونا اشاره کرد و گفت: توانبخشی ریه به همراه فیزیوتراپی تنفسی، به بیماران کرونایی خصوصاً در شرایط تحت حاد و مزمن کمک شایانی کرده است.

موذن زاده افزود: دستورالعمل ارائه خدمات فیزیوتراپی به بیماران کووید ۱۹ را انجمن فیزیوتراپی با کمک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهیه و تدوین کرد و توسط معاونت درمان وزارت بهداشت در هفته گذشته جهت اجرا در سطح کشور ابلاغ شد و چنین گایدلاینی برای اولین بار در خاورمیانه انجام شده و در این زمینه پیشرو هستیم.

فارسمطالب مرتبط


  • برچسب ها:

نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0


پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد