• گروه مطلب:| آمل| خبر| سایر|
  • کد مطلب:64404
  • زمان انتشار:جمعه 25 بهمن 1398-12:35
  • کاربر:

غفلت مسوولان و بی توجهی محض به حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی و ملی سرزمین کهن ایران بار دیگر باعث دستبرد کشورهای منطقه به یکی دیگر از نمادهای ایران زمین در حوزه «حماسه» و «پهلوانی» شده است.
هندوستان، عنوان «رستم و گرز» را از ایرانی‌ها گرفت! / خشم هندی‌ها از قهرمانی پهلوان مازندرانی
به گزارش مازندلیگ، در حالی که فدراسیون کشتی پهلوانی چند سالی است در مجموعه تشکیلات ورزش ایران تاسیس شده است اما با کم توجهی وزارت ورزش و عدم تخصیص بودجه لازم برای توسعه فعالیت های آن و اشاعه مفاهیم والای پهلوانی، حالا شاهد مصادره نام یکی دیگر از مفاخر فرهنگی و ورزشی ایران زمین هستیم.

 

بعد از دستبرد کشورهای مختلف همسایه به سرمایه‌های معنوی تمدن ایران از دانشمندان و هنرمندان گرفته تا شعرا و ...، این بار فیل هندی‌ها هم یاد تمدن و تاریخ ایران کرده است و آنها دست روی مهمترین چهره اسطوره‌ای و افسانه‌ای ساخته حکیم ابولقاسم فردوسی گذاشته‌اند تا آن را از طریق برگزاری رویداد ورزشی، به فرهنگ خود ضمیمه کنند.

که رستم یلی بود در سیستان .......... منش کرده ام رستم داستان

یقینا حکیم توس زمانی که چنین چهره سترگی را در کنار مفاهیم دیگری همچون «سیمرغ» برای فرهنگ پارسی خلق می کرد، خوب می دانست که فرهنگ و زبان و نژاد و رسوم ما ایرانیان برای بقا در صفحات تاریخ و ماندگاری در عبور از اعصار ، به چنین نمادهای ارزنده‌ای نیاز دارد اما گویا مسوولان قصد دارند با بی تفاوتی و فراموشی، این نمادها را دودستی تقدیم خرده فرهنگ های همسایه کنند و برنامه ای برای جلوگیری از این سرقت های فرهنگی نظیر این تدوین نکرده اند. 

 

یک پهلوان ایرانی ، رستم جدید هندوستان شد

در اوج بی توجهی ایرانی ها، جوان ۲۷ساله مازندرانی به نام پویا رحمانی دارنده مدال طلای کشتی ساحلی سال 2019 بازی‌های ساحلی جهان که برای حضور در مسابقات «رستم» هند احساس وظیفه کرده و راهی این کشور شده بود، توانست با تعصب و غیرت مثالزدنی پنجه در پنجه حریفان متعدد هندی بیندازد و در سومین دوره این رقابت ‌ها به مقام قهرمانی برسد تا عنوان «رستم» هند را به خود اختصاص بدهد. عنوانی که بر اساس شاهنامه فردوسی متعلق به ایرانی هاست و فرهنگ پارسی خواستگاه آن در دنیاست. این کار چنان مسوولان هندی را به خشم آورد که بلافاصله قوانین مسابقات را عوض کردند تا دیگر یل دیگری از ایران ، کاسه کوزه های هدفمند آنها را به هم نریزد.

 

این مسابقات در دوره‌های قبلی نیز با حضور کشتی‌گیران خارجی از کشورهای گرجستان، ترکیه، کوبا و... به صورت اُپن (با وزن آزاد) در سنگین وزن برگزار می‌شد و بیش از 200 شرکت کننده داشت، اما در دو دوره قبلی یک کشتی‌گیر هندی عنوان «رستم» را به خود اختصاص داده بود اما این بار پویا رحمانی کشتی‌گیر آملی 27 ساله توانست با شکست همه حریفان، این عنوان را از آن خود کرده و جایزه 20 میلیون تومانی را به خود اختصاص دهد.

به گفته رحمانی، با توجه به اینکه هندی‌ها انتظار نداشتند این بار یک خارجی مقام نخست را از آن خود کند، آنها بعد از اول شدن کشتی‌گیر ایرانی، قوانین مربوط به این رقابت‌ها را تغییر داده و از سال آینده کشتی‌گیران خارجی اجازه شرکت در این مسابقات را نخواهند داشت تا گرز و عنوان «رستم» در هند باقی بماند. این در حالی است که هندی ها از تعلل مسوولان ورزش ایران نهایت بهره را بردند و این عنوان حماسی که ریشه در فرهنگ دوهزار و پانصد ساله ایران دارد را بنام خود کردند! و حالا هم توقع ندارند یک ایرانی این عنوان و گرز نمادینش را به سرزمین اصلی اش ببرد!

در مسابقات رستم هند کشتی‌گیران 7 دور مبارزه کشتی آزاد را در یک روز و روی چند تشک، در فضای باز در حضور تماشاگران بسیار زیادی برگزار می‌کنند و برنده این رقابت‌ها عنوان «رستم» پهلوان پهلوانان را به خود اختصاص می‌دهد./تابناک
نظر تایید شده:1

نظر تایید نشده:1

نظر در صف:0


سپهری يکشنبه 27 بهمن 1398-02:23

تو می‌خوای مسئولین به میراث فرهنگی و سرمایه‌های معنوی توجه کنن ، که تو بری اختلاسا رو انجام بدی؟! خیلی زرنگی نه؟! برو داداش!! میراث فرهنگی کیلو چند؟! مسئول محترم گرفتاری‌های بهتری دارند!!!!! پاسخ

پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد