تسنیم نوشت: شواهد نشان می‌دهد کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال با برخی باشگاه‌ها در خصوص تسویه حساب با طلبکاران مماشات به خرج داده و تنها قربانی سخت‌گیری‌ها نساجی است.
مماشات کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال با برخی باشگاه‌ها/ نساجی تنها قربانی سخت‌گیری‌هاست؟

هفته نخست رقابت‌های لیگ برتر، جزو هفته‌های خاص لیگ بود. از این جهت که فدراسیون فوتبال با سخت‌گیری در خصوص بدهی باشگاه‌ها، اجازه استفاده باشگاه‌های بدهکار از 50 درصد بازیکنان جدیدشان را نداد. اتفاقی که باعث عدم صدور مجوز بازی نیمی از بازیکنان جدید باشگاه‌های بدهکار شد. باشگاه‌هایی از جمله استقلال، صنعت نفت آبادان، نفت مسجدسلیمان، پارس جنوبی، ماشین‌سازی، شهر خودرو و نساجی مازندران که در هفته اول نتوانستند از 50 درصد بازیکنان جدید خود استفاده کنند.

با این حال برخی باشگاه‌ها با توجه به تسویه حساب صورت گرفته با طلبکاران خود، توانستند از هفته دوم رقابت‌های لیگ تمام بازیکنان را در اختیار داشته باشند. در این بین باشگاه استقلال که تا همین چند روز پیش درگیر تسویه حساب با طلبکارانش بود، از هفته دوم توانست نیم دیگر بازیکنانش را در اختیار بگیرد. در هفته نخست استقلال میلیچ، محمد بلبلی، سیاوش یزدانی و میلاد باقری را نداشت که از میان آنها بلبلی به مدت 6 ماه محروم شده بود و سیاوش یزدانی هم یک جلسه محرومیت انضباطی داشت، اما از هفته دوم به جز بلبلی، تمام بازیکنان استقلال در اختیار کادرفنی قرار داشتند.

به نظر می‌رسد تنها تیمی که هنوز نتوانسته از بازیکنان جدید خود استفاده کند نساجی است که این مسئله باعث دلخوری و گلایه‌های متعدد رضا مهاجری نیز شده است. سرمربی نساجی بدون داشتن بخشی از بازیکنان جدید خود، دستش را خالی می‌بیند و در انتظار رفع مشکل و رسیدن بازیکنانش است. سؤال اینجاست که استقلالی‌ها چگونه توانستند با وجود عدم تسویه با بدهکاران خود، از هفته دوم بازیکنان جدیدشان را در اختیار بگیرند، اما چنین شرایطی برای نساجی به وجود نیامد؟

جمشید نورشرق، رئیس کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال در نشست خبری‌اش در تاریخ 5 شهریورماه اعلام کرد: «ما محکم پای حرف خود ایستاده‌ایم و اکنون استقلال، نساجی و نفت مسجدسلیمان، فقط نیمی از قراردادهای جدید خود را ثبت کرده‌اند و برای نیمی دیگر باید تسویه حساب کامل بگیرند». با این حال دقیقاً دو روز بعد در تاریخ 7 شهریورماه استقلال مقابل فولاد بازی کرد و تمام بازیکنان جدید آنها مجوز بازی گرفتند. این اتفاق در حالی رخ داد که کسی سؤال نکرد آیا باشگاه استقلال تسویه حساب کامل کرده یا از بدهی‌های آنها چشم پوشی شده است؟

در حالی که استقلال بابت پرونده بدهی‌های خود برای دریافت مجوز حرفه‌ای درگیر بود، باز هم جمشید نورشرق در تاریخ 6 مهرماه (یک ماه بعد) مصاحبه‌ای با سایت فدراسیون فوتبال انجام داد و اعلام کرد: «درباره پرونده‌های جاری در کمیته وضعیت بدهی باشگاه استقلال در حدود 800 میلیون تومان است که مسئولان این باشگاه به دنبال حل مشکلات هستند». بدهی 800 میلیونی که باعث شده بود حتی استقلالی‌ها خطر حذف از آسیا را در نزدیکی خود ببینند و البته هنوز هم وضعیت‌شان در این خصوص مشخص نیست. حالا سؤال اینجاست، چگونه در شرایطی که نورشرق گفته بود محکم پای حرف خود ایستاده‌ایم و تا تسویه حساب کامل مجوز بازی صادر نمی‌شود، استقلالی‌ها از تمام بازیکنان خود بهره بردند، اما باشگاهی چون نساجی هنوز نتوانسته بخشی از بازیکنان جدیدش را در اختیار داشته باشد؟

 

خبرنگار تسنیم از جمشید نورشرق در این خصوص سؤال پرسید و او در پاسخ به این سؤال که آیا کمیته وضعیت هنوز هم پای حرف خود محکم ایستاده که باشگاه نساجی نمی‌تواند از بازیکنانش بهره ببرد، گفت: باشگاه نساجی هم مثل چند باشگاه بدهکار دیگر است و باید بدهی‌های خود را تسویه کند. اتفاقاً ما در این مسئله تا آخر نایستادیم و زیاد از حد با باشگاه‌ها مماشات کردیم. برخی از آنها مجوز گرفتند تا 50 درصد بازیکنان خود را ثبت قرارداد کنند و باقیمانده بازیکنان خود را پس از تسویه با بدهکاران به ثبت برسانند. اتفاقاً برخی باشگاه‌ها رفتند و با این مجوز بیش از 50 درصد بازیکنان خود را ثبت کردند و برای باشگاه نساجی هم فقط دو یا سه بازیکن مانده است تا ثبت شود.

رئیس کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال افزود: این باشگاه‌ها هستند که بدهی‌های خود را نمی‌دهند، در حالی که این طلب شرعی و قانونی اشخاصی است که از باشگاه‌ها طلبکار هستند و ما نمی‌توانیم به این مسئله بی‌توجهی کنیم. چرا فدراسیون فوتبال باید پاسخگوی حجم زیادی از طلبکاران باشد که متعهدان آن باشگاه‌ها هستند؟ باشگاه به تعهداتش عمل نمی‌کند، چرا فدراسیون فوتبال باید پاسخگو باشد؟

پس از این صحبت‌های نورشرق این سؤال از سوی خبرنگار تسنیم پرسیده شد که پس چگونه طبق گفته 6 مهرماه او استقلال با وجود 800 میلیون بدهی، توانسته بود از هفته دوم تمام بازیکنان جدیدش را در اختیار داشته باشد؟ نورشرق در پاسخ به این سؤال گفت: اتفاقاً همیشه گفته می‌شد که با استقلال و پرسپولیس مماشات می‌شود و قوانین برای تیم‌های ضعیف است، اما اکنون دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بدهی خود را تسویه کرده‌اند و برخی دیگر از باشگاه‌ها هنوز بدهکار هستند.

وی ادامه داد: اشکالی که در موضوع بدهی باشگاه استقلال وجود داشت، این بود که آنها به طلبکاران خود چک داده بودند که وصول نشده بود، اما بعداً این چک‌ها با پیگیری‌های صورت گرفته، وصول شد. در شرایط موجود باید ابتدا تسویه حساب صورت بگیرد و سپس مجوز بازیکنان جدید صادر شود.

رئیس کمیته وضعیت در واکنش به گلایه سرمربی نساجی نسبت به صادر نشدن مجوز بازیکنان این تیم گفت: از تمام باشگاه‌ها خواسته بودیم ابتدا بدهی خود را تسویه کنند، اما آنها از ما خواهش کردند 50 درصد بازیکنان‌شان مجوز بازی بگیرند و بعد تسویه کنند. به جای 50 درصد هم 75 درصد ثبت شدند و مجوز گرفتند و اکنون نگران آن 25 درصد باقیمانده هستند. فقط هم باشگاه نساجی نیست و تیم‌های دیگری چون نفت مسجدسلیمان و صنعت نفت آبادان هم همین شرایط را دارند. ضمن اینکه این پرونده‌ها مربوط به پرونده‌های قطعی بوده و پرونده‌های جاری در حال بررسی است که تقریباً همه باشگاه‌ها از این پرونده‌ها دارند.

با این حال صحبت‌های جمشید نورشرق، رئیس کمیته وضعیت قابل بررسی است. از این جهت که یک بررسی‌ ساده نشان می‌دهد فقط تیم نساجی است که نتوانسته بخشی از بازیکنان جدیدی که به خدمت گرفته را در اختیار داشته باشد. دو تیم نام برده دیگر از سوی او یعنی نفت مسجدسلیمان و صنعت نفت آبادان بدون مشکل از بازیکنان جدیدشان بهره می‌برند. نمونه آنها بختیار رحمانی در صنعت نفت و سوشا مکانی در نفت مسجدسلیمان است که به تازگی با این باشگاه‌ها قرارداد بسته‌اند و بدون مشکل در تیم‌های خود به میدان می‌روند.

ضمن اینکه نورشرق روز گذشته (شنبه، 13 مهرماه) بار دیگر با سایت فدراسیون فوتبال مصاحبه‌ای انجام داد و اعلام کرد: در این مدت به خوبی نشان داده‌ایم که نام باشگاه‌ها هیچ تفاوتی برای ما ندارد و به وظیفه قانونی خودمان عمل می‌کنیم. وی همچنین گفته است: متأسفانه باید بگویم باشگاه نساجی تلاش مورد انتظار را برای پرداخت بدهی‌های خودشان نکرده و پاسخگوی طلبکاران نیستند.

این صحبت‌های نورشرق در حالی انجام شده که با سابقه صحبت‌های خودش در تاریخ‌های اشاره شده، استقلالی‌ها پیش از تسویه حساب کامل با طلبکاران مجوز بازی تمام بازیکنان خود را گرفته‌اند. حتی با وجود اینکه او نفت مسجدسلیمان و صنعت نفت را بدهکار اعلام کرد، اما آنها نیز بازیکنان جدید خود را استفاده می‌کنند و این تنها نساجی بوده که با مشکل مواجه شده است. تماس خبرنگار تسنیم با مسئولان باشگاه نساجی هم این پاسخ را به دنبال داشت که آنها تلاش کردند با ارائه چک به طلبکاران خود مجوز بازی بازیکنان جدید خود را بگیرند که مورد موافقت قرار نگرفته است، در حالی که همین اتفاق برای استقلال مورد موافقت قرار گرفته بود.

باید دید فدراسیون فوتبال و البته کمیته وضعیت چگونه نتوانسته‌اند پای حرفی که زده‌اند محکم بایستند؟ چرا میان باشگاه‌ها تفاوت قائل شده‌اند و دو رفتار متفاوت با باشگاه‌ها صورت می‌گیرد؟ آیا با سایر باشگاه‌ها مماشات صورت گرفته و این فقط باشگاه نساجی است که با مشکل مواجه شده است؟ آنطور که شواهد نشان می‌دهد، پاسخی جز این نیست که با برخی باشگاه‌ها مماشات صورت گرفته و اکنون فقط باشگاه نساجی است که مشکلاتی در این زمینه دارد.
نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0


پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد