مازندلیگرییس کمیته انضباطی در برنامه ی سلام صبح بخیر درباره پیش رای های صادره در خصوص حوادث شهرآورد توضیح داد: همه ی دوستان فرصت دارند از خودشان دفاع کنند. البته احتمالا با جمع بندی گزارش داور و مقامات دیگر مسابقه از جمله نماینده فدراسیون شاید پرونده شاخ و برگ بیشتری هم پیدا کند.

وی درباره مورد انضباطی علی کریمی افزود: آیین نامه انضباطی فیفا و مقررات انضباطی خودمان اجازه داده اگر کمیته انضباطی رفتار خشنی که منتتهی به کارت قرمز شد ملاحظه کرد آن بازیکن را بیشتر از تاثیر آن کارت قرمز که یک جلسسه بیرون ماندن است تنبیه کند. الزام است که محرومیت بیشتر از یک جلسه باشد ولی ما اجازه نداریم کسی را بدون اینکه حرفهایش را بشنویم تنبیه کنیم. چون ممکن است او توضیحی بدهد یا عذرخواهی کند. یا بنویسد که من تعمد نداشتم. 
رییس کمیته انضباطی درباره محمدحسین کنعانی زادگان و اینکه حرکت او مصداق تحریک طرفداران بوده، تاکید کرد: هر رای که ما می دهیم چون پرسپولیسی هستیم این رای را داده ایم یا اگر علیه پرسپولیس رای دادیم استقلالی هستیم. اما شهرآورد تهران با شرایط پخش مستقیم، انعکاس برون مرزی در بزرگترین ورزشگاه ما با آن همه زحمت و خطراتی که ممکن است وجود داشته باشد از دید ما حساس است. ما از جزئیات شهرآورد تهران نخواهیم گذشت.

وی در پاسخ به اینکه آیا می توان شخصی که به سر کنعانی زادگان سنگ پرتاب کرد، شناسایی کرد، گفت: این قطعا کار ما نیست. عزیزان ما در جایگاه امنیت و انتظامات ورزشگاه ها تلاششان هست این کار را بکنند. در پاره ای موارد این اتفاق افتاده. به ویژه درباره فردی که جیمی جامپ کرد که اصطلاح فارسی اش هنوز اختراع نشده است. به ویژه حالا که با کد ملی بلیت می خرند و ممکن است کد ملی شان ستاره دار شود تا دیگر نتوانند بلیت بخرند.

حسن زاده تصریح کرد: رفتار تماشاگران به عنوان تخلف تیمی و شخصیت حقوقی است و حتی اگر تماشاگر را نشناسیم تیم میزبان مقصر است. اینکه می گوییم میزبانی و قانون 90 به 10 در شهرآورد هم رعایت شود، برای همین است و قوانین فیفا هم می گوید جایی که ما نتوانیم تماشاگر را شناسایی کنیم مقصر تیم میزبان است و تماشاگران بدانند هرکاری می کنند به ضرر تیمشان است.
وی در پاسخ به اینکه چرا رای فرشاد احمدزاده اینقدر زود صادر شد، گفت: رای نیست و دستور موقت به معنای اقدام اورژانسی است اگر این کار را نمی کردیم می گفتند در روز روشن بازیکنی از چند متر آن طرف تر می دود و می آید درگیری ایجاد می کند و اگر جلوگیری نشده بود جان افراد به خطر افتاده بود، شما چرا کاری نکردید.

رییس کمیته انضباطی تاکید کرد: اگر افرادی جون کریم باقری که از او تشکر می کنم نبودند این درگیری ها حوادث شدیدتری به دنبال داشته باشد. نباید اجازه بدهیم بازیکنی که جسارت کرده، نقض قانون کرده و نزاع دسته جمعی را استارت زده، فردا در بازی سپاهان هم باشد. عقل انضباطی فیفا به این نتیجه رسیده که در ماده 100 کمیته انضباطی می تواند به سرعت اقدام بازدارنده و عبرت آموز را انجام دهد.
حسن زاده یادآور شد: یک بازیکنی با دیگری برخورد میکند که ما عمد و سهو آن را نمی دانیم. اما داوری وجود دارد که تنبیه می کند مگر وقتی داور به علی کریمی کارت قرمز داد از آقای انصاری فرد یا من و شما پرسید؟ داور چه بد تشخیص بدهد چه خوب، صحنه را دیده و این ماجرا زیر سایه داوری بود نه سایه انضباطی من یا رسانه ای شما. من می خواهم بگویم تنبیه آن آدم به عهده فرشاد احمدزاده نیست.
وی درباره شجاع خلیل زاده نیز که در گفتگوی روز گذشته خود با «سلام صبح بخیر» از علت احضار به کمیته انضباطی ابراز بی اطلاعی کرده بود، تصریح کرد: من اینجا محدودیتی دارم و بند 13 ماده 21 ما اجازه نمی دهد جزئیات پرونده ای را که هنوز به آن رسیدگی نکرده ایم بگوییم. ولی من او را ارجاع می دهم به صحنه هایی که با داور وسط و کنار درباره قضاوتشان برخورد می کرد.
رییس کمیته انضباطی در بخش دیگری از سخنانش اذعان کرد: افراد متعصب و هوادار کوچه و بازار که تیمش را دوست دارد برای او جاده یکطرفه است. این تفکر برای هواداران عادی قابل قبول است اما فاجعه وقتی است که مسئولان بگویند مگر تیم ما چه کار کرده است!؟ ما وظیفه داریم عادلانه رای بدهیم و وقتی هم از کمیته انضباطی رفتیم مردم نقاط ضعف و عطفمان را خواهند گفت. ولی مدیران ادوار مختلف پرسپولیس و استقلال ما را دیده اند و گفته اند ما به خاطر هواداران مجبوریم اینگونه حرف بزنیم و این فاجعه است.
حسن زاده درباره حواشی مصاحبه کالدرون نیز گفت: این موضوع هیچ ارتباطی با شهرآورد ندارد. ما حوادث مسابقه را رصد می کنیم یا مقامات مسئول رصد می کنند یا خودمان مطلع می شویم اما حوادثی که در مسابقه نیست مثل پیام های فضای مجازی، شیطنت ها، اهانت هایی که می کنند، قبل از بازی بازیکنی از تیمی به کمیته داوران اهانت کرده بود که تو سر تیم ما را بریدی و... درباره این موارد قرار نیست کمیته انضباطی هزار نفر را بگذارد تا از جنوبی ترین تا شمالی ترین نقطه کشور همه کامنتها را بررسی کنیم.
وی یادآور شد: بازی سپاهان و پرسپولیس هم مهم است و خواهش من این است عوامل تیم، بازیکنان و هواداران همکاری کنند تا بازی خوبی داشته باشیم اگر اینطور نباشد تنبیه شدید خواهیم داشت.
در ادامه حسن زاده درخصوص بخشیده شدن هواداران تراکتور و شائبه ی تبعیض که هواداران نفت مسجد سلیمان بخشیده نشدند گفت: من عزیزان مسجد سلیمانی را دوست دارم ولی ما ممکن است یک بار نتوانیم شرایط را کنترل کنیم و سنگ و شیشه شکستن و تهدید داور نتایج بدی به دنبال داشته باشد.
رییس کمیته انضباطی در پایان اظهار کرد: رای استقلال، پرسپولیس وسپاهان در سال گذشته هم قطعا اجرا شده، آنچه قانونا جلو می رود یا رای اصلاح یا نقض می شود و برمی گردد. به هر حال این موارد توسط قانون تعریف شده است ولی ما هر رای که دادیم سازمان لیگ بدون اجرا نگذشته است. ما هم می خواهیم سلامت فوتبال را تامین کنیم.
 مطالب مرتبط


  • برچسب ها:

نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0


پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد