صبح عاشورای9دو کودک معنی عشق را تعریف کردند؛ یکی در یزد و دیگری در تهران. قلب کودک 9 ساله یزدی که به علت تصادف دچار مرگ مغزی شده بود، در عملیاتی به همت مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت، سازمان اورژانس کشور و آشیانه ریاست جمهوری به تهران منتقل شد. این هفتمین قلب اهدایی است که به صورت پروازی برای پیوند به تهران منتقل می شود.

ساعت دقیقا ۸:۶۵ صبح است که جت اختصاصی از آشیانه ریاست جمهوری به سمت باند فرودگاه مهرآباد راه می افتد. قرار است قلب و کبد کودک 9 ساله یزدی اهدا شود. قلب به صورت پروازی به تهران منتقل می‌شود و کبد به صورت زمینی برای پیوند به شیراز می رود. ‌همه چیز در صبح عاشورا رنگ عاشقی دارد. هواپیما راس ۹:۱۳ از روی باند بلند می‌شود.

ساعت ۹:۵۴ صبح عاشورا است. جت اختصاصی ۹:۵۴ در فرودگاه یزد می‌نشیند. ساعت ۹:۲۱ پسر بچه 9 ساله مرگ مغزی در بیمارستان شهید رهنمون یزد وارد اتاق عمل شده است. تیم اورژانس به صورت زمینی به سمت بیمارستان حرکت می کند.

۰:۱۷ بیمارستان شهید رهنمون یزد

تیم ساعت ۰:۱۷ صبح عاشورا به بیمارستان شهید رهنمون یزد می‌رسد. عمل در حال انجام است و همزمان کلدباکس برای انتقال قلب آماده می شود. قلب در سینه کودک ۰ ساله مرگ مغزی می‌تپد.

۰:۵۷ قلب جدا شد

راس ساعت ۰:۵۷ آئورت قلب جدا می شود؛ از حالا کمتر از ۵ ساعت وقت برای انتقال و پیوند قلب وجود دارد. از بیمارستان شهید رهنمون تا فرودگاه حدود ۲۶ دقیقه راه است. بالگرد دچار مشکل شده و تیم باید زمینی به فرودگاه برود. قلب به کلدباکس منتقل می شود.

۲۱:۱۲ قلب تحویل تیم شد

راس ساعت ۲۱:۱۲قلب در کلدباکس تحویل تیم می شود و تیم با قلب به سرعت با آمبولانس به سمت فرودگاه حرکت می کنند. جت اختصاصی در فرودگاه منتظر تیم است.

۱۰:۱۵ پرواز به سمت تهران

ساعت ۲۱:۲۶ تیم به فرودگاه می رسد و ۲۱:۲۰ ابتدای باند برای پرواز آماده می شود. جت راس ۲۱:۳۱ به سمت تهران پرواز می کند.

۲۲:۲۷ قلب به بالگرد رسید

ساعت ۲۲:۲۷ دقیقه است که قلب به بالگرد می رسد. تیم به همراه قلب به سمت بیمارستان شهید رجایی تهران حرکت می‌کند و راس ساعت ۲۲:۳۴ در پد بالگرد ناجا فرود می‌آید. تیم به صورت زمینی به سمت بیمارستان شهید رجایی حرکت می کند.

۲۲:۳۸ بیمارستان قلب شهید رجایی

ساعت ۲۲:۳۸ تیم به همراه قلب وارد بیمارستان شهید رجایی تهران می‌شود. راس ساعت ۲۲:۴۱ قلب برای پیوند وارد اتاق عمل می‌شود. خانواده مهیار ۰ ساله در انتظار قلب پیوندی بودند. امروز عاشورا است.

قلب در سینه مهیار ۰ ساله نشست

ساعت از ۲۲:۵۱ گذشته و قلب وارد اتاق عمل بیمارستان شهید رجایی تهران شده است. عمل پیوند در حال انجام است.

مهیار حدود ۵ سال است که به دنبال عوارض بیماری کاوازاکی دچار تنبلی عضله قلب شده و ۵ ماه اخیر در انتظار پیوند قلب بود. ۳ هفته پیش قرار بود قلب دیگری به این بیمار پیوند شود که عمل به دلیل ایست قلبی دهنده عضو لغو شد.

روزانه ۸ تا ۲۱ نفر به علت نرسیدن عضو فوت می‌کنند

سید رضا معتمدی، معاون فنی و عملیات اورژانس تهران به عنوان نماینده سازمان اورژانس کشور، مسئولیت عملیات انتقال هفتمین قلب را بر عهده دارد. معتمدی در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره اهدای عضو می گوید: حدود ۳۶ هزار نفر در کشور در انتظار پیوند عضو هستند. این در حالی است که سالانه ۹ هزار مورد مرگ مغزی در کشور اتفاق می افتد و بین ۳ هزار و ۶۱۱ تا ۵ هزار نفر امکان اهدای عضو دارند و هر فرد مرگ مغزی می تواند ۹ عضو اهدا کند.

وی ادامه می دهد: متاسفانه روزی ۸ تا ۲۱ نفر به علت نرسیدن عضو پیوندی در کشور فوت می کنند

تمام مراحل این عملیات به صورت رایگان انجام می شود. با توجه به هزینه‌های بالای پرواز و مراحل مختلف جراحی و پیوند، این اقدام بسیار ارزشمندی است که با همکاری وزارت بهداشت، سازمان اورژانس کشور و آشیانه ریاست جمهوری انجام می‌شود.

عملیات انتقال هفتمین قلب اهدایی به صورت پروازی با موفقیت انجام شد و قلب سجاد که هنگام دوچرخه سواری در یزد تصادف کرده و دچار مرگ مغزی شده بود در سینه مهیار نشست.

یزدی ها با ۶ اهدای قلب به صورت پروازی رکورددار این نوع اهدا هستند و گیلانی‌ها با دو قلب در رتبه دوم قرار دارند. پیوند قلب به علت حساسیت فقط در چند شهر انجام می‌شود و به همین دلیل قلب اهدایی به صورت پروازی و کاملا رایگان منتقل شده و پیوند می‌شود.

عاشورای 98 با خاطره سجاد و مهیار و داستان یک قلب به ظهر رسیده و عمل پیوند در بیمارستان شهید رجایی تهران در حال انجام است.

منبع: ایرنامطالب مرتبط


  • برچسب ها:

نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0


پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد