مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به بارش پراکنده در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان و اردبیل از تداوم خیزش گرد و خاک در نوار شرقی کشور به‌ویژه شمال سیستان و بلوچستان و زابل خبر داد.

احد وظیفه اظهارکرد: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیشیابی هواشناسی طی پنج روز آینده در سواحل دریای خزر در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان همچنین بخش‌هایی از استان اردبیل بارش پراکنده باران پیش‌بینی می‌شود.

وی با اشاره به این‌که طی پنج روز آینده دریای خزر مواج خواهد بود، اظهار کرد: امروز (۱۶ مردادماه) در ساعات بعد از ظهر رشد ابر، رگبار و رعد و برق موقتی در استان خراسان شمالی پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان این‌که فردا (۱۷ مردادماه) در برخی مناطق استان آذربایجان شرقی به‌ویژه در ساعات بعد از ظهر رشد ابر و رگبار پراکنده رخ می‌دهد، گفت: فردا در سایر مناطق کشور آسمان صاف خواهد بود.

به گفته وظیفه در سه روز آینده همچنان در نوار شرقی کشور به‌ویژه شمال استان سیستان و بلوچستان و منطقه زابل وزش باد شدید همراه با خیزش گرد و خاک رخ خواهد داد.

وی با اشاره به وضعیت جوی پایتخت طی دو روز آینده گفت: فردا (۱۷ مردادماه) آسمان تهران صاف تا کمی ابری و گاهی همراه با وزش باد خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که دمای تهران در این روز در گرمترین زمان به ۳۸ درجه سانتیگراد و در خنک‌ترین زمان به ۲۲ درجه سانتیگراد برسد. پس فردا (۱۸ مردادماه) آسمان پایتخت صاف و گاهی همراه با وزش باد خواهد بود. بیشترین و کمترین دمای تهران در این روز۳۷ و ۲۷ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.
افزایش موقتی غلظت ذرات معلق در هوای تهران

وزش باد نسبتا شدید در پایتخت طی امروز (۱۶ مرداد) افزایش موقتی غلظت ذرات معلق را به دنبال دارد.

به گزارش ایسنا، بر اساس نتایج حاصل از پیش‌بینی وضعیت هواشناسی و کیفیت هوا برای شهر تهران، با افزایش میزان ناپایداری جوی طی امروز (۱۶ مرداد) به‌تدریج بر سرعت وزش باد افزوده می‌شود به‌گونه‌ای که برای برخی ساعات وزش باد نسبتا شدید به بزرگی بالاتر از ۵ متر بر ثانیه انتظار می‌رود که احتمال افزایش موقتی غلظت ذرات معلق را به دنبال دارد.

طی برخی ساعات بعد ازظهر بین ساعات ۱۴ تا ۱۸ نیز بر غلظت آلاینده ازن افزوده می‌شود. هرچند ناپایداری‌های جوی حاکم طی امروز فرآیند شکل‌گیری این آلاینده را محدود می‌کند و غلظت ازن نسبت به روز گذشته کاهش نسبی می‌یابد.

از این رو با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها به‌ویژه ذرات معلق در برخی ساعات امروز (۱۶ مرداد)، وضعیت کیفیت هوای بیشتر مناطق شهر تهران در آستانه شرایط نامطلوب به ویژه برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به‌تدریج با کاهش میزان ناپایداری جوی در ساعات آغازین فردا (۱۷ مرداد) شرایط برای افزایش نسبی غلظت آلاینده‌ها طی برخی ساعات صبح فراهم می‌شود. هرچند با تغییر شرایط جوی در طول روز برخی ساعات همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود که احتمال افزایش نسبی غلظت ذرات معلق و کاهش موقتی کیفیت هوا را به دنبال دارد.

بر این اساس انتظار می‌رود در بعضی ساعات فردا (۱۷ مرداد) بر غلظت آلاینده‌ها از جمله آلاینده ازن و ذرات معلق به‌طور موقت افزوده شود و وضعیت کیفیت هوای بیشتر مناطق پایتخت در برخی ساعات در شرایط ناسالم به‌ویژه برای گروه‌های حساس قرار گیرد همچنین تا روز آینده دما افزایش جزیی می‌یابد.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ۸ صبح امروز با میانگین ۹۵ در شرایط سالم قرار داشت و کیفیت هوای هم اکنون نیز با میانگین ۷۳ همچنان در شرایط سالم است.

منبع: ایسنامطالب مرتبط


  • برچسب ها:

نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0


پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد