خانه: خطرناک‌ترین جای جهان برای زنان

خانه: خطرناک‌ترین جای جهان برای زنان«تابناک باتو» ـ سازمان ملل متحد، گزارش «پیشرفت زنان جهان در دوره‌ی زمانی ۲۰۱۹-۲۰۲۰» را منتشر کرد. سند جهانی، مهم و معتبری که چشم‌اندازی کلی و تا حدی جزئی از وضعیت زنان در چهار گوشه‌ی جهان را در اختیار می‌گذارد. محور گزارش تازه، نقش زنان در خانواده و تهدید‌ها و فرصت‌هایی است که در چهاردیواری خانه با آن مواجه‌اند. خانه که همان‌قدر که می‌تواند مامن و پناهگاه زنان باشد، می‌تواند خطرناک‌ترین جای جهان برای آن‌ها باشد و جسم و روان و شأن انسانی آن‌ها را هدف گیرد یا به قول گزارش «زنان را شکوفا کند یا بشکند.»

خلاصه‌ای از بعضی مهم‌ترین نکات و یافته‌های این گزارش را در زیر مرور می کنیم.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که در مجموع سهم زنان از مایملک در خانواده و درآمد بیشتر شده است. این موضوع «امنیت زنان» در چهار دیواری خانه را افزایش داده است. با این‌حال حتا در کشور‌های توسعه‌یافته هم کماکان زنانی که با مردی زیر یک سقف زندگی می‌کنند، مبلغ کمتری از مجموع هزینه‌های خانه را متقبل می‌شوند و سهم زنان از مایملک کماکان از مردان کمتر است.

گزارش تاکید می‌کند که همچنان در سراسر جهان با معضلی به اسم «مجازات مادر شدن» مواجهیم. زنان بعد از مادر شدن، درآمد از دست داده یا میزان دستمزدشان کاهش پیدا می‌کند، فرصت‌های شغلی برای آن‌ها کاهش پیدا می‌کند و بیشتر از سایر همکاران در معرض خطر از دست دادن کار قرار می‌گیرند. در این میان، زنانی که مادر دست ‌تنها هستند و به‌ تنهایی و با یک درآمد بچه‌های خود را بزرگ می‌کنند، بسیار بیشتر در معرض آسیب‌اند.

سازمان ملل می‌گوید با این‌که در مجموع دسترسی زنان به منابع اقتصادی در همه‌جای جهان بیشتر شده و پیشرفت داشته، کماکان نگهداری از فرزندان و اداره‌ی امور خانه به‌شدت «زنانه» باقی مانده است. گزارش تاکید می‌کند که به‌ویژه در کشور‌های درحال توسعه، خدمات اجتماعی برای کودکان مثل مهدکودک رایگان وجود ندارد و نگهداری از کودکان وظیفه‌ی زنان و دختران در خانه شده و امکان حضور آن‌ها در جامعه را محدود کرده است.

این وضعیت حتا در شرایطی که زن برای کسب درآمد برای خانواده تن به مهاجرت می‌دهد، برقرار است. یک یافته تلخ این گزارش همین است که حتا وقتی زنی به شهر یا کشور دیگری مهاجرت می‌کند تا کار کرده و درآمدی برای خانواده کسب کند، مرد که در خانه مانده سهم بیشتری در نگهداری از فرزندان و امور خانواده برعهده نمی‌گیرد و مراقبت از فرزندان اغلب بر دوش دختر بزرگ خانه یا دیگر زنان خانواده (مادربزرگ/خواهر مرد و …) می‌افتد.

گزارش همچنین اعلام می‌کند که به‌رغم دهه‌های فعالیت فمینیست‌ها، تغییر قوانین خانواده در کشور‌ها و آموزش، کماکان آمار خشونت علیه زنان در خانه بسیار بالاست و چهاردیواری خانه هنوز یکی از ناامن‌ترین نقاط برای زنان و دختران است.

در مجموع سن ازدواج در تمام مناطق جهان بالا رفته و این یکی از عواملی است که به زنان این امکان را داده که بتوانند تحصیلات بهتری داشته باشند یا وارد بازار کار شوند. زندگی زیر یک سقف بدون ازدواج رسمی، در جهان رو به افزایش است، طلاق در تمام جهان افزایش داشته و یک اثر مثبت این موضوع این‌جاست که در نتیجه امکان بیشتر طلاق، نرخ خودکشی زنان کاهش داشته است. با این‌حال افزایش طلاق، زنان را از نقطه‌نظر اقتصادی آسیب‌پذیرتر کرده و زنان بعد از طلاق اغلب سهم بیشتری از امکانات اقتصادی و مالکیت بر اموال غیرمنقول را از دست می‌دهند.

در سراسر جهان نرخ زادوولد رو به کاهش است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که به طور کلی زنان سهم بیشتری در تصمیم برای زادوولد، تعداد فرزندان و زمان بارداری کسب کردند. با این‌حال گزارش هم‌زمان نشان می‌دهد که در برخی مناطق زنان و مردان ناچارند فرزند کمتری داشته باشند، چون شرایط اقتصادی نامناسب به آن‌ها اجازه نمی‌دهد آن تعداد بچه‌ای را به دنیا بیاورند که دوست دارند.مطالب مرتبط


  • برچسب ها:

نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0


پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد