نگاهی به مخالفان و موافقان حضور گزینشی زنان در آزادی

بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا با همه جذابیت‌هایش بدون زنان ایرانی برگزار می‌شود و این شاید یکی از بزرگ‌ترین حسرت‌هایی باشد که تا همیشه در دل زنان این سرزمین بماند.
ظلم در حق زنان پشت در مانده‌ یا راهی برای مطالبه؟
 فینال لیگ قهرمانان آسیا باز هم بدون زنان ایرانی در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود. دردسرهای ناشی از حضور بانوان در بازی دوستانه تیم ملی مقابل بولیوی به اندازه‌ای بود که مسوولان فدراسیون فوتبال تمایل ندارند در برهه کنونی بار دیگر خود را با این دردسرها رو به رو کنند. همین موضوع حضور زنان در فینال آسیا را به چند تن از مقام‌های مسوول زن محدود کرده است. موضوعی که موافقان حضور زنان در ورزشگاه‌ها را به دو گروه تقسیم کرده است. موافقان و مخالفان حضور گزینشی بانوان در ورزشگاه‌ها. سوالی که مطرح می‌شود این است که حرف هر یک از این دو گروه چیست و حق با کدام گروه است؟

 

 

تا کنون با حضور زنان در ورزشگاه آزادی برای بازی برگشت فینال آسیا موافقت نشده است. ورود بانوان تقریباً منتفی است. می‌گویند همان حضور گزینشی زنان برای بازی دوستانه تیم ملی فوتبال ایران مقابل بولیوی هم اینقدر برای فدراسیون فوتبال دردسر و هجمه به همراه داشته که حالا برای مسابقه ای چون فینال آسیا ریسک نکنند. ضمن اینکه مسوولان فدراسیون معتقدند مسیری که با ورود بانوان در آن بازی باز شده‌بود، اگر بخواهد ادامه پیدا کند، برای بازی‌های ملی است نه باشگاهی. نه فینال لیگ قهرمانان آسیا.

رویارویی پرسپولیس – کاشیما اما در چارچوب بازی برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا، چیزی کم از یک بازی ملی بزرگ ندارد. مسابقه‌ای که در ابعاد بین‌المللی حائز اهمیت است و نگاه فوتبالی‌ها در سراسر دنیا را به خود جلب می‌کند تا جای خالی زنان ایرانی در ورزشگاه 100 هزارنفری آزادی بیش از همیشه به چشم بیاید. البته ممانعتی برای ورود زنان ژاپنی وجود ندارد و خانواده بازیکنان یا هواداران ژاپنی می‌توانند در ورزشگاه آزادی بازی را در کنار مردان‌ تماشا کنند.

آنچه موجی از اعتراض و ناراحتی‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به وجود آورده اما حضور تعدادی از مقام‌های مسوول زن در میان تماشاگران ویژه این بازی است. همه این انتقادها از سوی مدافعان حضور زنان در ورزشگاه‌ها هم از زمانی آغاز شد که معصومه ابتکار به عنوان معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از احتمال حضورش به عنوان این تماشاگران ویژه گفت: « برای حضور در ورزشگاه برای بازی پرسپولیس قول صد در صد نمی‌دهم اما تمام تلاشم را خواهم کرد تا برای تماشای بازی بروم.»

از طرفی لیلا صوفی‌زاده هم به عنوان نایب‌رییس بانوان فدراسیون فوتبال برای این بازی در ورزشگاه حاضر خواهد شد و بعید نیست چند تن دیگر از کارمندان فدراسیون فوتبال و یا چهره‌های تیم‌های فوتبال و فوتسال بانوان هم در میان این میهمانان ویژه باشند.

حضور تعدادی از زنان به عنوان میهمانان ویژه اما مدافعان حضور زنان در ورزشگاه‌ها را به دو گروه تقسیم کرده است. عده‌ای که معتقدند مسیر باز شدن درها به روی زنان از همین راه حضورهای گزینشی می‌گذرد و عده‌ای که می‌گویند: «یا همه و یا هیچکس!» و با همین رویکرد افرادی را که به عنوان تماشاگر ویژه در ورزشگاه آزادی حاضر می‌شوند را به باد انتقاد می‌گیرند.

منتقدان حضور گزینشی زنان در ورزشگاه معتقدند که حضور گزینشی در شرایطی که زنان مشتاق زیادی پشت درهای ورزشگاه مانده‌اند و اجازه حضور پیدا نمی‌کنند، ظلم در حق پشت در مانده‌هاست. حال آنکه موافقان این جریان معتقدند با شرایط فعلی حاکم بر جامعه، حضور یکباره زنان عملاً امکان‌پذیر نیست و اگر بخواهیم درها به روی زنان باز شوند، باید این مراحل را طی کنیم و از حضور گزینشی استقبال کنیم.

کدام گروه درست می‌گویند؟ کدام یک از این رویکردها می‌تواند گامی مثبت باشد به سمت حضور زنان در ورزشگاه‌ها؟ آیا معدود زنانی که می‌توانند در ورزشگاه حاضر شوند با تحریم و ممانعت از رفتن به ورزشگاه‌ها، می‌توانند در مسیر ورود زنان تأثیرگذار باشند؟

آن‌ها که حضور گزینشی را پذیرفته‌اند، در پاسخ به این سوالات معتقدند منطقی‌ترین حالت ممکن شاید این باشد که بپذیریم در چه موقعیتی قرار داریم و نوع مطالبه یک درخواست در میان هجمه‌هایی که علیه آن وجود دارد، چگونه است؟ مردم و جامعه چه می‌خواهند و چه موانعی بر سر راه است؟

باید بپذیریم که شرایط مطالبه یک درخواست در کشورهای در حال توسعه با کشورهای توسعه یافته متفاوت است و  پیچیدن نسخه برای مشکلی در کشورهای در حال توسعه با راهکارهایی که در کشورهای توسعه یافته جواب می‌دهند، می‌تواند حتی یک گام رو به عقب یا شکستی بزرگ به حساب بیاید.

یکی از زنانی که مجوز حضور در ورزشگاه را پیدا کرده بودیم در دفاع از تصمیمش می‌گفت: «خود ما نباید از حق مسلم‌مان کوتاه بیاییم. چون اگر ما هم نرویم، هیچکس نمی‌پرسد چرا هیچ زنی نیامد اما اگر برویم می‌گویند چرا آمدند و همین یعنی یک گام به سمت باز شدن درها به روی زنان.»

هرچند حالا حضور بانوان در بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا حتی به صورت گزینشی هم اتفاق نخواهد افتاد و زنان ایرانی ورزشگاه آزادی احتمالاً به چند مقام مسوول زن محدود می‌شود. واقعیت این است که تصمیم‌گیری در این رابطه از دست فدراسیون فوتبال هم خارج شده است. البته که مسوولان فدراسیون هم با توجه به مشکلاتی که با نزدیک شدن به اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان و تهدید جایگاه تاج دارند و دغدغه‌هایی که بابت حضور ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تماشای بازی فینال به وجود آمده، به درگیری با دردسرهای ناشی از حضور بانوان در ورزشگاه آزادی تمایل چندانی ندارند و به نظر می‌رسد پیگیری درباره این موضوع را به زمان دیگری موکول کرده باشند.

بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا با همه جذابیت‌هایش بدون زنان ایرانی برگزار می‌شود و این شاید یکی از بزرگ‌ترین حسرت‌هایی باشد که تا همیشه در دل زنان این سرزمین بماند.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0


پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد