لیگ دسته اول فوتبال هر هفته با حواشی زیادی سپری می‌شود که اگر جلوی این اتفاقات گرفته نشود، ممکن است محرومیت‌هایی برای فوتبال کشور در آینده‌ای نزدیک به همراه داشته باشد.
حاشیه و لیگ یک، پیوندی جدا نشدنی/ ۶ هفته‌ای که به اندازه یک فصل حاشیه داشت

<div >به گزارش مازندلیگ، تنها 6 هفته از مسابقات لیگ دسته اول فوتبال سپری شده، اما این 6 هفته به اندازه یک لیگ حاشیه داشته است. لیگ دسته اول هر سال به خاطر اینکه مسئولان کمتر آن را بررسی و چشمان کمتری این لیگ را نگاه می‌کنند، با حواشی بسیاری مواجه است. در لیگ دسته اول امسال اما حواشی بیشتری شاهد بوده‌ایم و زودتر حاشیه‌ها خود را نشان داده است. از ادعای دوپینگ و درگیری شدید هواداران گرفته تا قضاوت عجیب برخی داوران و پرتاب کاشی توسط هواداران شهرداری ماهشهر.<div >

اولین حاشیه لیگ یک به بازی هفته اول راه‌آهن - شهرداری ماهشهر بازمی‌گردد. بازیکنان راه‌آهن به دلیل ناتوانی در ثبت قرارداد بازیکنان به خاطر بدهی‌های باشگاه، با 10 بازیکن وارد زمین شد.

هفته گذشته برنامه‌ای تلویزیونی که منحصراً به بررسی اتفاقات لیگ دسته اول می‌پردازد، تصاویری از چند سرنگ در یک رختکن پخش و مدیرعامل باشگاه آلومینیوم اراک ادعا کرد که این عکس‌ها متعلق به رختکن تیم نفت مسجدسلیمان بوده است. ادعایی که واکنش نفتی‌ها را در پی داشت و مدیران این باشگاه اعلام کردند از مسئولان آلومینیوم شکایت می‌کنند. در این هفته، مدیران عامل خونه‌به‌خونه و فجر سپاسی هم با یکدیگر درگیری فیزیکی داشتند که این اتفاق به ندرت در جهان رخ می‌دهد.

 

در بازی نساجی - شهرداری ماهشهر هم هواداران ماهشهری با پرتاب کاشی به تیم داوری و بازیکنان نساجی، برگ دیگری از حواشی تلخ هفته گذشته را رقم زدند. این اتفاق اما مهم‌ترین حاشیه لیگ یکی نبود که هواداران در آن دخالت داشتند. پس از دربی «ال‌مازنو» که بین تیم‌های نساجی قائمشهر و خونه‌به‌خونه بابل برگزار شد، هواداران قائمشهری بعد از پایان مسابقه، حسابی از خجالت هواداران خونه‌به‌خونه درآمدند و آنها را با بدن‌ها و لباس‌های خونین به بابل بدرقه کردند. برخی از هواداران خونه‌به‌خونه هم در صفحات مجازی، تماشاگران قائمشهری را تهدید کردند که در دیدار برگشت، این اقدامات را جبران خواهند کرد.

 

علی لطیفی، محمود فکری، هومن افاضلی، وینگو بگوویچ، رسول خطیبی و نادر دست‌نشان، برخی از مربیانی هستند که در هفته‌های اخیر، به قضاوت‌های داوران بازی‌های لیگ یک اعتراض داشتند. داوران هم در این میان بی‌تقصیر نبودند. داور دیدار صبای قم - گل‌گهر، سوت پایان مسابقه را پیش از اتمام 90 دقیقه وقت قانونی بازی به صدا درآورد. پس از اینکه دو تیم به زمین بازگشتند و وقت اضافه بازی اعمال شد، گل تساوی صبا پس از حدود یک دقیقه اعلام شد. مسابقه‌ای که گل‌گهر سیرجان تهدید به کناره‌گیری از لیگ یک و از داور مسابقه یعنی وحید صالحی شکایت کرد.

در مسابقه ماشین‌سازی - آلومینیوم اراک هم محمدرضا مهرگان داور دیدار، یک بازیکن ماشین‌سازان را به اشتباه از زمین اخراج کرد که این بازیکن به زمین بازگشت و یک بازیکن دیگر با مشورت کمک داور به اشتباه اخراج شد(!) تا خطیبی تیمش را از زمین بیرون بکشد. با دخالت نماینده فدراسیون فوتبال، بالاخره بازیکن خاطی ماشین‌سازی از زمین مسابقه خارج شد. ماشین‌سازان هم از مهرگان به فدراسیون فوتبال شکایت کردند.

این اتفاقات، بخشی از رخدادها و حواشی در 6 هفته سپری شده لیگ دسته اول است. کنترل اعتراض‌ها به دوپینگ و داوری و نیز جلوگیری از دعواهای خونین هواداران دو تیم شاید کار چندان سختی نباشد و تنها نظارت بیشتر مسئولان فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش و جوانان و نیروی انتظامی را می‌طلبد. اگر کمیته ضد دوپینگ در لیگ دسته اول هم مانند لیگ برتر فعالیت و سختگیری کند، اگر کمیته داوران نظارت بیشتری بر عملکرد داوران داشته باشد، با برخی از آنها مقابله و همچنین کمیته انضباطی با مربیان جنجال‌ساز برخورد کند، اگر نیروی انتظامی در دیدارهای حساس که پیش‌بینی درگیری می‌شود، به خوبی وظیفه خود را انجام دهد و هواداران و اعضای تیم میهمان را تا شهر خود اسکورت کند، می‌توان جلوی این حواشی را گرفت.

برای بهبود شرایط فقط کافی است که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ کمی بیشتر حواس‌شان را جمع و با دقت بیشتری مسائل را رصد کنند. هر چه به  پایان لیگ نزدیک می‌شویم این حاشیه‌ها بیشتر می‌شود و اگر جلوی آنها گرفته نشود چه بسا اتفاقات تلخ‌تری هم رخ دهد.منبع: تسنیم

مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0


پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد